Kapalı (Karma) Rinoplasti Teknikleri ve Ultrasonik Kapalı Rinoplasti

Kapalı (Karma) Rinoplasti Teknikleri ve Ultrasonik Kapalı Rinoplasti

 

Burun elastik yapılarının (kaslar ve bağlar) korunduğu, burun cildinin hiçbir şekilde kesilmediği kapalı (karma) rinoplastinin yapıldığı teknikleri modern teknolojilerle kombine ederek doğallık ve güzellikte maksimum etkiye ulaşmak artık daha kolay…

Son yıllarda rinoplasti literatürüne giren piezzo aleti (ultrasonic kemik kesici) genellikle burun derisinin açıldığı ve kesildiği açık teknik burun estetiklerinde kullanılmaktaydı. Karma (kapalı) rinoplasti ile burunun yapılarının korunması, buruna daha az travma ve daha hızlı iyileşme felsefesi ile burun estetiğinde yeni bir çağ başlamış ve bu durumun burun ameliyatının bir aşaması olan burun sırtında ayrıca kemikleri keserken  nasıl uygulanacağı ile ilgili teknikler geliştirilmiştir.

Bunlardan biri LET-DOWN tekniniğidir. Mantık olarak burun sırtı düz ve  normal genişlikte, sadece kemer sıkıntısı mevcut ve travmatik değil ise bu kemerin asansör gibi aşağıya indirilmesi prensibine dayanan LET-DOWN tekniğinde; burun sırtının doğal anatomisinin ve bütünlüğünün  korunması  amaçlanmıştır. Teknik kendi içerisinde bazı sınırlamalar barındırsada (her burun türüne uygulamak mümkün değil) uygun vakalarda burun sırtı açısından maksimum doğallık sağlamaktadır. Kapalı (karma) Rinoplasti ile varolan teknik son zamanlarda açık teknik ile de anılmaya başlanmış olup açık teknikle kombine edilmiştir. Kapalı rinoplasti ile varolması  maksimum korumacı , naturel ve güzel olanı yakalama felsefesi ile birlikte ortaya çıkmıştır.

Burun estetiğinin bir diğer zor konularından biride kemiklerin düzgün kesilmesi ve burunda düzgün bir satıh oluşturma zorunluluğudur. Geçmişte kullanılan ve günümüzde modifiye edilerek kullanılan keskiler ve törpülerde bunu yakalamak münkün olasada nadirde olsa istemeyen kırıklar ve düzensizlikler oluşma potansiyeli mevcut idi. Fakat günümzde artık bu problemleri minimalize etmek için elektrikli motorlar, power enstüramanlar ve piezzo (ultrasonik kesici) devreye girmiş durumda. Türkiye’de  ilk kullanan cerrahlardan biri olarak piezzo kapalı rinoplasti ucunun geliştirilmesi ile bunu kapalı(karma) rinoplastide kullanılan aletler arasına sokarak kapalı rinoplasti felsefesine yeni bir artı ve avantaj  olarak yansıtmış bulunmaktayız. Burun doğallığını ve güzelliğini koruyan felsefeye burun kemiklerinin sanki hiç ellenmemiş gibi düzgün bir şekilde kesilmesini sağlayan cerrahi bir aletin eklenmesi  kapalı (karma) rinoplasti ameliyatın kalitesini üst düzeylere çıkarmıştır.

© Seyithan Kırtay - Kulak Burun Boğaz ve Burun Estetik Cerrahi Uzmanı